Strona internetowa www.infoserwis.torun.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. OK, akceptuję
Piątek, 23 Czerwiec 2017 Imieniny: Wanda, Zenon, Albina
Herb

 

Herb Torunia jest jednym z najstarszych w Polsce. Przed obecną formą z charakterystycznym aniołem z kluczem, symbol miasta miał wiele wzorów. W obecnej formie ustalił się jednak po polsko-krzyżackiej wojnie trzynastoletniej (1454-1466), odkąd przedstawia mur z w połowie otwartą bramą miejską i trzema basztami na tarczy podtrzymywanej przez anioła, który miał symbolizować opiekę nad miastem w czasie wojny.

Przedstawia w srebrnym polu czerwone mury miejskie z blankowaniem i trzema basztami jednakowej wysokości. W skrajnych basztach po jednym otworze strzelniczym w kolorze czarnym. W murze brama ze złotymi podwojami, lewa połowa podwoi otwarta: okucie na podwojach srebrne, w otwartej połowie bramy brona srebrna podniesiona. Otwór bramy czarny. Herb trzyma klęczący anioł w błękitnej szacie ze srebrnymi skrzydłami. Włosy anioła czarne, twarz i dłonie barwy naturalnej. W prawej ręce anioł trzyma złoty klucz.

Wzór herbu objęty jest ochroną prawną, do jego używania upoważnione są organy miasta Torunia.

 

stat4u